Home
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

W naszej szkole w 21 listopada 2016 r. obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Jego celem było kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację w zakresie praw dziecka, uświadamiając dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać.
Plan Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka:

  • uczniowie zostali zapoznani przez wychowawców z podstawowymi zagadnieniami Konwencji o Prawach Dziecka,
  • przez radiowęzeł czytano Konwencję Praw Dziecka,
  • dzieci zwolnione w tym dniu były z pytania, kartkówek i sprawdzianów,
  • happening „BALONY DO NIEBA” – o godzinie 9.35 przedszkolaki, i klasy I-III szkoły podstawowej  puszczały na boisku szkolnym balony z zapisanym najważniejszym dla nich prawem dziecka,
  • konkurs plastyczny„Prawa dziecka w oczach dziecka” dla klas I-III, IV- VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum związany z prawami dziecka.  Kolorowe prace z przedstawionymi  prawami dziecka są wyeksponowane na korytarzach szkoły. Rozwiązanie konkursu i   rozdanie nagród odbyło się o godz.11.20 w holu szkoły, gdzie rozwieszono  prace uczniów.

Wyniki konkursu plastycznego „Prawa dziecka w oczach dziecka”:

Kategoria  I-III  szkoła podstawowa

  • I MIEJSCE JULIA MINTA kl.III
  • II MIEJSCE MAJKA WRÓBLEWSKA KL.III
  • III MIEJSCE INEZ DOBRAS-KACZMAREK KL.II
  • WYRÓŻNIENIE NATALIA MILEWSKA KL.III

Kategoria  IV-VI szkoła podstawowa

  • I MIEJSCE WIKTORIA DZIERGWA kl.VI
  • II MIEJSCE JAKUB STASIAK  kl. VI
  • III MIEJSCE OLIWIA GRANEK kl. V
  • WYRÓŻNIENIE JULIA SZWARCZYŃSKA kl. IV

Kategoria  I-III gimnazjum

  • I MIEJSCE SANDRA SZCZURASZEK  kl. III
  • II MIEJSCE MARIA  KACZMAREK  kl. II
  • III MIEJSCE ZUZANNA POMORSKA kl. III
  • WYRÓŻNIENIE MONIKA JADCZAK kl. III

Prawa dziecka:

  1. Prawo do życia i rozwoju – oznacza, że nikogo nie wolno pozbawiać życia, a dorośli muszą stworzyć Ci warunki do prawidłowego rozwoju.
  2. Prawo do życia bez przemocy i poniżania – oznacza, że masz prawo do ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną i zaniedbaniem. Nikt nie ma prawa Cię prześladować i bić.
  3. Prawo do wychowania w rodzinie – oznacza, że możesz mieszkać ze swoimi rodzicami, chyba że nie jest to dla Ciebie dobre (np. jesteś krzywdzony). Jeśli Twoi rodzice mieszkają osobno, masz prawo utrzymywać kontakt z każdym z nich.
  4. Prawo do godziwych warunków socjalnych – oznacza, że masz prawo do życia w warunkach zapewniających Ci właściwy rozwój fizyczny i psychiczny. Główną odpowiedzialność za to ponoszą Twoi rodzice, ale jeśli Wasza rodzina jest uboga lub znajduje się w trudnej sytuacji życiowej, możesz otrzymywać pomoc i wsparcie od państwa. Poza tym, państwo powinno zapewnić Ci dostęp do jak najlepszej opieki zdrowotnej w zakresie leczenia chorób i rehabilitacji zdrowotnej.
  5. Prawo do wyrażania własnych poglądów – oznacza, że możesz wypowiadać swoje zdanie w sprawach dotyczących Ciebie, a dorośli powinni go wysłuchać i wziąć pod uwagę. Masz także prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania, a Twoi rodzice powinni pomóc Ci wybrać najlepszą drogę rozwoju.
  6. Prawo do edukacji - oznacza, że masz prawo do nauki, która powinna sprzyjać rozwojowi Twojej osobowości, zdolności i umiejętności.
  7. Prawo do tożsamości – oznacza, że państwo powinno respektować Twoje prawo do tożsamości, czyli m.in: imienia, nazwiska, obywatelstwa i powiązań rodzinnych.
  8. Prawo do informacji – oznacza, że masz prawo do uzyskiwania informacji z różnych źródeł.
  9. Prawo do prywatności – oznacza, że nikt nie może ingerować w Twoją prywatność, chyba że robi to ze względu na Twoje dobro. Obejmuje ono również  tajemnicę korespondencji.
  10. Prawo do odpoczynku – zapewnia Ci możliwość wypoczynku i czasu wolnego oraz uczestnictwa w zabawach i zajęciach rekreacyjnych.

Galeria

Galeria

 

 

Anna Maria Wesołowska

DSC_0402.JPG

Komunikaty

Skargi i wnioski

Skargi i wnioski przyjmowane są przez Dyrektora szkoły – w każdą środę w godzinach od 15.00 do 16.00.

Z kalendarza ...


Dzisiaj jest: Środa
24 Października 2018
Europejski Dzień Otyłości
Imieniny obchodzą
Antoni, Boleczest, Filip, Hortensja,
Marcin, Rafał, Rafaela, Salomon

Do końca roku zostało 69 dni.
Zodiak: Skorpion

Sonda

Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?