Gimnastyka Mózgu

GIMNASTYKA MÓZGU czyli KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA

 

Twórcą Kinezjologii Edukacyjnej jest doktor Paul E. Dennison. Metoda posługuje się prostymi ruchami ciała dzięki którym następuje integracja funkcji mózgu, usprawnia się komunikacja między prawą i lewą półkulą mózgową.
Ćwiczenia te ułatwiają uczenie się, poprawiają pamięć, rozumienie, koordynację.
Dzięki wykorzystaniu ruchów GM wszystkie części mózgu włączają się i współpracują , żeby poprawić wybraną umiejętność.

Ćwiczenia z gimnastyki mózgu usprawniają :

  • pamięć krótko i długotrwałą
  • koncentrację i zdolności skupienia uwagi
  • proces pisania i czytania
  • koordynację ruchową
  • funkcje grafomotoryczne: kaligrafia, krzywe pismo
  • funkcjonowanie analizatora wzrokowego: umiejętność różnicowania i rozumienia symboli, koordynacji wzrokowo- ruchowej
  • funkcje analizatora słuchowego : rozumienie ze słuchu, pisania ze słuchu, umiejętność wykonywania poleceń
  • proces myślenia : proces formułowania myśli, abstrakcyjne myślenie
  • wymowę
  • zdolności matematyczne (zapamiętywanie cyfr, rachunki, tabliczka mnożenia)


Ćwiczenia z gimnastyki mózgu poprzez ćwiczenia relaksujące i stabilizujące układ nerwowy wpływają na wyciszenie u dzieci nadpobudliwych psychoruchowo.Podstawowe rodzaje ćwiczeń gimnastyki mózgu można podzielić na 4 grupy:

 

  1. ćwiczenia na przekraczanie linii środka ciała
  2. ćwiczenia wydłużające
  3. ćwiczenia energetyzujące
  4. i tzw. pozycje pogłębiające


Ćwiczenia na przekraczanie linii środka ciała
np.; naprzemienne chodzenie w miejscu z dotykaniem prawą ręką uniesionego lewego kolana i odwrotnie, dotykanie lewą ręką prawej stopy / ręka za plecami , noga zgięta za plecami/ i odwrotnie. Wykonywane powoli, z odwracaniem głowy za ręką, stymuluje wszystkie kanały połączeń między obu półkulami mózgu, stymuluje system równowagi. Usprawnia wykonywanie zajęć domowych, uczenie się koordynację ciała przy zajęciach sportowych.

Ćwiczenia wydłużające
np.;pompowanie piętą: stojąc za krzesłem z rękoma na jego oparciu, wykrok prawą nogą do tyłu. Z wdechem wspięcie na palce nogi zakrocznej, z wydechem powrót pięty na podłogę z jednoczesnym ugięciem w kolanie nogi znajdujcej się z przodu. Jeśli nie czuje się trzy tym ćwiczeniu naciągania mięśni, należy zwiększyć wykrok. Ćwiczenie powtórzyć kilka razy wolno i płynnie, następnie zmiana nogi (wykrok drugą nogą).

Ćwiczenia energetyzujące
np. masaż punktów na myślenie: jedna ręka na pępku, druga ręka ruchami okrężnymi masuje punkty pomiędzy pierwszym a drugim żebrem pod obojczykiem, po prawej i lewej stronie / zakończenia merydianów nerek/.
Ćwiczenie stymuluje przepływ krwi przez tętnicę szyjną do mózgu dzięki czemu mózg zostaje dotleniony, ułatwia płynne czytanie z przekroczeniem linii środka.

Pozycje pogłębiające
np. Pozycje Cooka: pozycja siedząca, nogi skrzyżowane w kostkach, kolana lekko ugięte ; ręce splecione jak "idzie kominiarz po drabinie" lub ręce skrzyżowane pod pachą, kciuk na zewnątrz, kręgosłup wyprostowany, oczy zamknięte ,język dotyka górnego podniebienia. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 1min. Następnie nogi ułóż równolegle do siebie, palce rąk dotykają się wzajemnie tworząc ,,domek"- oczy patrzą na palce. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 1min.
Ćwiczenie to pobudza nową korę oraz łączy obszar , który odpowiada za duże , nieprecyzyjne ruchy z obszarem ruchów precyzyjnych.
Pozycja Cooka zwiększa dopływ energii do lewej półkuli.Uzyskuje się dzięki temu poprawę koncentracji, stabilności emocjonalnej, ogólną poprawę samopoczucia. Ćwiczenie ułatwia uważne słuchanie i jasne wypowiadanie się oraz uczenie się .

 

Anna Maria Wesołowska

DSC_0354.JPG

Komunikaty

Rodzice pytają!

Zapraszamy Wszystkich Rodziców, którzy chcieliby podzielić się swoimi uwagami, spostrzeżeniami lub opiniami na temat relacji rodzic-szkoła-uczeń-nauczyciel do współpracy. Jesteśmy otwarci i chętnie odpowiemy na każde zapytanie, postaramy się rozwiązać nurtujące zagadnienia. Prosimy pisać na którykolwiek z podanych niżej adresów mailowych: sp1@krotoszyn.pl, g1@krotoszyn.pl z dopiskiem "Rodzice pytają". Mile widziany kontakt za pomocą poczty dziennika elektronicznego.

Z kalendarza ...


Dzisiaj jest: Środa
24 Października 2018
Europejski Dzień Otyłości
Imieniny obchodzą
Antoni, Boleczest, Filip, Hortensja,
Marcin, Rafał, Rafaela, Salomon

Do końca roku zostało 69 dni.
Zodiak: Skorpion

Sonda

Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?