Home
O bohaterach niezłomnych, Powstańcach i poszukiwaniu własnych przodków

W Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców WielkopolskichO bohaterach niezłomnych, Powstańcach i poszukiwaniu własnych przodków.
Kończy się rok szkolny. W powietrzu wibruje letni upał i unosi się zapach skoszonej trawy. Ostatnie dzwonki rozbrzmiewają na szkolnych korytarzach. Chociaż wakacje tak blisko, w szkole nieustannie dużo się dzieje. Bawiliśmy się na festynie szkolnym, wycieczkach, spotkaniach klasowych. Mieliśmy też okazję zakończyć rok szkolny, wspominając naszych bohaterów.
Na spotkanie z uczniami i nauczycielami, zaprosiliśmy redaktora Życia Krotoszyna, dziennikarza, historyka, pasjonata historii regionalnej, Łukasza Cichego. Podczas prelekcji było tak, jak w słowach piosenki „…o rycerzach znad kresowych stanic, o obrońcach naszych, polskich granic…” tyle, że tematyka dotyczyła czasów II wojny światowej i powojennych. Redaktor Łukasz Cichy, przedstawił uczniom ciekawą prezentację, dotyczącą żołnierzy niezłomnych, konspiracji antykomunistycznej w powiecie krotoszyńskim, bitwy pod Benicami. W opowieści pojawiły się miedzy innymi postacie  ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bor”, rotmistrza Witolda Pileckiego, Franciszka Jaskulskiego ps.”Zagończyk”, majora AK, działacza Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Tablica pamięci „Zagończyka” znajduje się na ścianie korytarza  naszej szkoły. Uczniowie           z zainteresowaniem chłonęli informacje na temat sposobu poszukiwania historii własnej rodziny. Prelegent podał wszystkim obecnym linki do stron internetowych, gdzie znajdują się skany źródeł na ten temat. Pokazał na przykładzie znalezionych dokumentów swojej rodziny, jakie trudności spotyka historyk, poszukując i porównując różne źródła historyczne. To była ciekawa lekcja, przybliżyła młodym ludziom pracę historyka i pasjonata. Przybliżyła też sylwetki żołnierzy niezłomnych. Dziękujemy!
Tym tropem postanowiliśmy iść dalej. Zorganizowaliśmy spacer miejski poświęcony kolejnym bohaterom – Powstańcom Wielkopolskim. Oddaliśmy hołd Powstańcom przy ich mogiłach na cmentarzu: dr. Bolewskiemu, Władysławowi Rybakowskiemu, Franciszkowi Sowińskiemu, Stanisławowi Malagowskiemu i Elżbiecie Dudek. Pani Dudek jest nam szczególnie bliska. Była nauczycielką naszej szkoły. Urodziła się w 1898 r., mieszkała przy al. Powstańców Wielkopolskich pod numerem 17. Przed wybuchem Powstania należała do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i była jednym z łączników, opiekunów, którzy zbierali broń z frontu dla przyszłego zrywu. Po wybuchu walk powstańczych przydzielona była do kompanii rozdrażewskiej i pracowała w sztabie. Zmarła w 1993 r. Rajd zakończyliśmy wspólnym obejrzeniem wystawy plenerowej „Powstanie Wielkopolskie na ziemi krotoszyńskiej”, przygotowanej przez Muzeum Regionalne.
Nasze wrażenia i pamięć o bohaterach włożymy do plecaków, zaniesiemy na wakacje do domu. Kto wie, może czas letniego wypoczynku przyniesie nowe, ciekawe, rodzinne opowieści i odkrycia.

Renata Witczak

 

Galeria

 

Anna Maria Wesołowska

DSC_0403.JPG

Komunikaty

Skargi i wnioski

Skargi i wnioski przyjmowane są przez Dyrektora szkoły – w każdą środę w godzinach od 15.00 do 16.00.

Z kalendarza ...


Dzisiaj jest: Środa
24 Października 2018
Europejski Dzień Otyłości
Imieniny obchodzą
Antoni, Boleczest, Filip, Hortensja,
Marcin, Rafał, Rafaela, Salomon

Do końca roku zostało 69 dni.
Zodiak: Skorpion

Sonda

Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?