Home
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 oddali hołd bohaterowi Powstania Wielkopolskiego – generałowi Józefowi Dowborowi Muśnickiemu

Młodzież kolejny raz uczestniczyła w patriotycznym XXXII Ogólnopolskim Rajdzie Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Lusowa.
Wyruszyliśmy 27 września sprzed szkoły. Data szczególna – w tym dniu przypadała 79. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Postanowiliśmy więc, że oddamy hołd również bohaterom z czasów II wojny światowej. Podobnie jak w rajdzie, nasza szkoła uczestniczy też corocznie 27 września w uroczystościach rocznicowych pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu. Po spotkaniu w stolicy Wielkopolski, wyruszyliśmy do Lusowa - miejsca, w którym zamieszkał główny dowódca Powstania Wielkopolskiego generał Józef Dowbor Muśnicki. Odwiedziliśmy Muzeum Powstańców Wielkopolskich imienia generała,  wysłuchaliśmy tam ciekawej prelekcji, dowiedzieliśmy się wielu szczegółów dotyczących życia, rodziny generała i organizacji wojsk powstańczych. Na uwagę zasługuje fakt, że dwie córki zginęły podczas II wojny światowej. Agnieszka Dowbor Muśnicka w Palmirach, a Janina Lewandowska, pilot lotnictwa Wojska Polskiego II RP, w Katyniu. Oddaliśmy hołd bohaterskiej rodzinie przy mogile na cmentarzu lusowskim. Spojrzeliśmy na spokojną toń  jesiennego już Jeziora Lusowskiego, nad którym corocznie jest meta rajdu.
W drodze powrotnej stanęliśmy pod pomnikiem generała, wzniesionym przy tamtejszej szkole podstawowej, niestety w znacznej odległości od muzeum. Wielka szkoda, że generał na cokole nie wita gości w centrum Lusowa, jak na tę postać i Jej zasługi przystało.
Renata Witczak

 

Anna Maria Wesołowska

DSC_0387.JPG

Komunikaty

Kalendarz Szkoły Podstawowej nr 1

Kalendarz Szkoły Podstawowej nr 1 - 2017/2018 ( II półrocze)

Z kalendarza ...


Dzisiaj jest: Środa
24 Października 2018
Europejski Dzień Otyłości
Imieniny obchodzą
Antoni, Boleczest, Filip, Hortensja,
Marcin, Rafał, Rafaela, Salomon

Do końca roku zostało 69 dni.
Zodiak: Skorpion

Sonda

Czy Państwa zdaniem dziecko czuje się w szkole bezpiecznie?